Biyografi

    1950 yılında Cizre'de doğdu. Öğrenim hayatını Cizre, Diyarbakır ve Eskişehir'de sürdürdü. Artukoğlu ile İsmail Ebul-iz İlkögretim Okul müdürlüklerinde bulundu. Akademik kariyeri boyunca, içinde Mardin İli Yılın Öğretmeni" olmak üzere çeşitli ödülleri almaya hak kazandı. 

   Ailesinin 1617' de başlayan zorunlu göçü babası Yusuf Yaşın'ın 1924' te Cizre'ye yerleşmesiyle son bulmuştur. Aile büyüğü Şair, Yazar ve Sosyolog Ş.Ahmed-i Hani (Şêx Ehmedê Xani), araştırmacı yönünü etkilemiştir. Yazarlık hayatına "Bütün Yönleriyle Cizre"(1983) kitabıyla başladı. "Nuh Peygamber Tufan ve Cizre" kitabını ve "Hazreti Nuh Tufan ve Cizre "  Belgeselinin metnini yazdı. "Nuh`un Gemisi, Cudi ve Cizre" makalesiyle "Hz.Nuh'tan Günümüze Cizre" sempozyomu ve "Uluslararasi Sirnak ve Cevresi Sempozyumu`na" "Cudi ve Tufan" makalesiyle katıldı.

   Yazar, bilimsel amaçla Cudi Dağı'na çıkan uluslararası son Araştırma ekibinde bulundu. Unutulmaya yüz tutmuş Cizreli bilim adamı ve mucid İsmail Ebul-iz El-Cezeri'nin hatırlanmasını amaç edinmiştir. Yazarın basıma hazır "Botan Yemek Kültürü", "Şeh Ahmed-i Hani Hazretleri", "Nuh Peygamber Tufanı ve Cudi" ,"Jiyana Dosté Xuda,Peyxember Ibrahim sxs", "Ferhenga Gewreya Xanizade", "Civanok" ile "İsmail Ebul-iz" adlı eserleri mevcuttur.

    Bügüne kadar çeşitli gezete ,dergi ve ansiklopedilerde makaleleri yayınlanmıştır.

    1996' da Aile yadigarı 46 parçalık arkelojik ve etnografik eserlerle "Özel Cizre İsmail Ebul-iz El-Cezeri Müzesi" ni kurdu. Daha sonra başlatmış olduğu kampanyaya duyarlı Cizre halkının katkısıyla müze bugünkü  halini almıştır. Kurduğu müze bölgenin kültür, tarih ve folklorunun korunmasına hizmet etmektedir. 

 Ödüller